Odbyliśmy już wiele rozmów z przyszłymi małżonkami i zaobserwowaliśmy, że Para Młoda nie za bardzo wie o co mogą i o co tak naprawdę powinni zapytać. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem gdy ślub biorą po raz pierwszy w życiu, to prawdopodobnie z profesjonalnym fotografem nie mieli zbytnio do czynienia. Poniżej przedstawiamy więc pytania, które naszym zdaniem warto zadać fotografowi ślubnemu.
Lista 22 potencjalnych pytań do fotografa ślubnego
Czy fotograf posiada upoważnienie do fotografowania w miejscach sakralnych?
Z jakich wydarzeń zostaną wykonane zdjęcia (przygotowania, obrączki, buty, błogosławieństwo, składanie życzeń, ślub, kościół, przysięga, wesele, dekoracje, oczepiny, tort, plener, itp.)?
Jakiego rodzaju zdjęcia zostaną wykonane (portretowe, grupowe, beauty, macro, itp.)?
Ile zdjęć ostatecznie otrzymacie?
Jaki jest termin na przekazanie zdjęć przez fotografa?
Jaki jest czas pracy fotografa (przedział godzinowy - od której godziny fotograf zaczyna pracę i o której kończy)?
Czy koszty dojazdu do kościoła i do sali weselnej są już w cenie? Jaki jest limit kilometrów oraz jaka jest stawka za 1km po przekroczeniu tego limitu?
Jaka jest cena dodatkowych godzin pracy fotografa? - Dłuższe oczepiny, fotografowanie drugiego dnia przyjęcia weselnego.
Kiedy wykonywana jest sesja plenerowa - w dniu ślubu, czy w innym terminie? Jeśli w innym, to jak wygląda kwestia ustalania terminu - czy nie będzie problemu ze zgraniem wszystkim pasującej daty? Kto ustala miejsce pleneru i jak długo trwa sesja? Ile zdjęć otrzymacie z samej sesji? Jak daleko fotograf jest w stanie pojechać na sesję plenerową i jakie będą koszty dojazdu?
Czy fotograf będzie korzystał z lamp błyskowych podczas przygotowań, zabawy weselnej, zdjęć grupowych, pleneru?
Co w przypadku, gdy fotograf zachoruje?
Czy fotograf z którym rozmawiacie będzie wykonywał wszystkie zdjęcia (a może jego wspólnik/pracownik)?
W jakiej formie otrzymacie zdjęcia (płyta DVD, pendrive, galeria internetowa, fotoalbum, fotoksiążka)? Z ilu stron/rozkładówek będzie składał się album oraz jakich będzie rozmiarów?
Czy zdjęcia, które fotograf Wam wykona nie będą jakościowo i technicznie odbiegały od tych, które pokazuje Wam w swoim portfolio. Mieliśmy niestety okazję poznać fotografa, który chwalił się swoimi ładnymi zdjęciami wykonanymi z użyciem lamp błyskowych, a na pytanie, czy my też możemy liczyć na takie zdjęcia, odpowiedział, że w sumie to nie, bo jakby miał błyskać, to musiałby wypożyczyć dodatkowy sprzęt i byłaby to dużo droższa usługa. Uważajcie na takich fotografów!
Czy fotograf będzie spożywał alkohol podczas pracy? Tak, tego pytania raczej wprost nie zadacie, ale piszemy o tym dlatego, bo my z całą pewnością nie chcielibyśmy widzieć na żadnym weselu pijanego fotografa - a i takie rzeczy mają miejsce.
Czy album, jest w cenie? Ile zdjęć (orientacyjnie) zmieści się w albumie? Kto wybiera zdjęcia do albumu?
Czy zdjęcia podlegają obróbce i w jakiej ilości (wszystkie, czy tylko jakaś ich część)? Na czym polega obróbka - czy każde zdjęcie jest obrabiane osobno, czy hurtowo?
W jakim formacie dostaniecie zdjęcia? Czy zdjęcia będą w maksymalnej rozdzielczości i jakości? Czy zdjęcia zostaną oznaczone znakiem wodnym/logiem firmy fotografa?
Czy fotograf tworzy kopie waszych zdjęć i posiada system zapobiegający ich przypadkowej utracie (np. uszkodzenie karty pamięci, dysku twardego, itp.). Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Dobry fotograf, a utrata zdjęć - Jak się zabezpieczyć?
Czy fotograf posiada drugi profesjonalny aparat na wypadek awarii pierwszego?
Jak fotograf będzie ubrany na weselu - w strój galowy jak pozostali goście, strój firmowy, t-shirt z logo firmy? Zdecydowanie polecamy pierwsze rozwiązanie.
Jaka jest całkowita cena usługi za ofertę, którą fotograf właśnie wam przedstawił? Ustalcie kiedy wpłacacie zaliczkę i regulujecie resztę należności.
Nie bójcie się pytać - im więcej pytań zadacie, tym lepiej dla was. Zadbajcie także o stosowne zapisy w umowach. To, że fotograf obieca Wam coś podczas rozmowy, nie daje gwarancji że dotrzyma słowa - niestety tak też się zdarza.