Szablony WordPress i ich pułapki

Strony internetowe oparte na systemie zarządzania treścią WordPress to rozwiązanie, które wciąż zdobywa nowych zwolenników. Oczywiście nie bez powodu, gdyż jest to jeden z najlepszych i najbardziej cenionych CMS’ów, którego nie powstydziły się nawet tak duże marki, jak Sony czy Vogue.

Uniwersalne szablony WordPress

Za wygląd stron opartych na WordPressie odpowiada system szablonów. Niektóre z szablonów są bezpłatne, ale za te bardziej profesjonalne, lepiej dopracowane i po prostu “ładniejsze”, zwykle trzeba zapłacić. Płatny szablon to wydatek rzędu 150-250 zł, więc nie jest to zbyt wygórowana cena za nową stronę internetową. Z takiego założenia wychodzi wielu właścicieli mikro i małych firm, jednak czy na pewno słusznie?

1. Cena szablonu, to nie jedyny koszt

Tak, to prawda, że WordPress jest darmowy, jednak cena szablonu to nie wszystkie koszty jakie musimy ponieść. Niestety nie obędzie się bez hostingu (miejsce na stronę www) oraz domeny internetowej (adres strony www). Na szczęście koszt tych usług nie jest aż tak duży – powinien wynieść poniżej 100 zł.

Na tym teoretycznie można by było zakończyć wyliczanie kosztów, ale warto też wspomnieć o wtyczkach, które nie zawsze są darmowe. Przykładem mogą być wtyczki do obsługi płatności w sklepach internetowych, których koszt licencji kształtuje się w granicach 100 zł.

2. Konfiguracja szablonu

Wydawać by się mogło, że po kupieniu i zainstalowaniu szablonu otrzymamy stronę niemal identyczną jak ta przedstawiona na obrazkach poglądowych. Niestety prawie nigdy nie jest aż tak pięknie. Szybko okazuje się, że niektóre moduły nie wyświetlają się w ogóle, z kolei inne nie wyglądają tak jak tego oczekiwaliśmy. Być może nie jest to wcale błąd czy skutek źle zaprojektowanego szablonu, ale jego niewystarczającej konfiguracji. Decydując się na zakup gotowego szablonu pamiętajmy o tym, że nie uciekniemy przed jego konfiguracją, która nie zawsze jest prosta, a w dodatku często odbywa się w języku angielskim.

Kolejną przeszkodą może być zbyt mała ilość treści lub informacji jakie zaplanowaliśmy umieścić na stronie. Szablony WordPress na poglądowych zdjęciach zachęcających do zakupu naszpikowane są przeróżnymi elementami, dzięki czemu strona wydaje się być rozbudowana, profesjonalna i przede wszystkim ładna. Jeśli nie wypełnimy wszystkich tych elementów własną treścią, to część z nich nie będzie wyświetlana w ogóle, przez co strona może wydawać się pusta i mniej atrakcyjna w porównaniu z pierwowzorem.

3. Wygląd szablonu to także obrazki

Niemal każdy szablon zawiera zdjęcia, które nadają mu charakter. No właśnie – a co, jeśli by ich zabrakło? Raczej mało kto myśli o tym przed zakupem. Tworząc stronę własnej firmy zazwyczaj będziemy chcieli zamienić istniejące zdjęcia na własne lub chociażby dodać nowe. Nie byłoby w tym nic niepokojącego, gdyby nie fakt, że nasze zdjęcia nie muszą już tak fajnie wpasowywać się w kolorystykę i styl szablonu.

Ważna jest także licencja dołączonych do szablonu zdjęć. Czasami są to zdjęcia, które możemy wykorzystać do woli. W innych wypadkach zdjęcia mogą być oznaczone znakiem wodnym, a my możemy nie mieć praw, aby je legalnie wykorzystywać na nowo stworzonej stronie.

4. Piękne czcionki

Ładna czcionka potrafi być niemałą ozdobą strony internetowej. Co jednak w przypadku, gdybyśmy z niej zrezygnowali? Domyślasz się dlaczego niby mielibyśmy to robić?

Wiele szablonów przygotowywanych jest na rynek amerykański lub europejski, ale niekoniecznie polski. Dość często okazuje się że tak fajnie wyglądająca czcionka nie zawiera polskich znaków, stąd tej jej użycie na stronie internetowej jest niemalże niemożliwe – no chyba, że w bardzo ograniczony sposób. Nasza nowa strona może zatem niemal błyskawicznie stracić swoją kolejną dużą zaletę – standardowe i słabo pasujące do szablonu czcionki, to już nie to samo.

5. Legalność szablonu

Decydując się na zakup gotowego szablonu korzystajmy z oficjalnych lub sprawdzonych źródeł. W internecie nie brakuje oszustów sprzedających szablony bezprawnie, a nawet rozdających je zupełnie za darmo z małą niespodzianką – oprogramowania wirusowego, szpiegującego lub wykradającego dane. Więcej informacji na ten temat znajduje się we wpisie pt. Niebezpieczne szablony WordPressa.

Podsumowanie

Podjęcie decyzji o zakupie gotowego szablonu do systemu CMS należy dokładnie przeanalizować. W przypadku dość słabej wiedzy z zakresu tworzenia stron www może okazać się, że nie poradzimy sobie z instalacją WordPressa lub prawidłową konfiguracją nowego szablonu, natomiast zlecenie tej usługi programiście dodatkowo zwiększy początkowo zakładany budżet.

Wybór szablonu nie powinien padać na pierwszy lepszy, gdyż to od niego w ogromnej mierze zależy jak ostatecznie będzie wyglądała nasza nowa strona www. Polecam wybierać takie szablony WordPress, które podobają nam się na tyle, że praktycznie nic nie chcielibyśmy w nich zmieniać. Pamiętajmy, że modyfikacja gotowych szablonów zazwyczaj nie jest prosta, gdyż są one z reguły bardzo rozbudowane i zawierają wiele plików składowych.

Wykonanie szablonu można także zlecić firmie zajmującej się tworzeniem stron internetowych. Dzięki temu możemy liczyć na oryginalność oraz na idealne dopasowanie szablonu do własnych potrzeb. Nie bez znaczenia pozostaje też bezpośredni kontakt z programistą, który doradzi i rozwiąże problemy, z którymi sami moglibyśmy sobie nie poradzić. Indywidualnie zaprojektowana strona internetowa może okazać się tańszym i lepszym rozwiązaniem niż skorzystanie z gotowego szablonu, który może sprawić nam więcej problemów niż się tego początkowo spodziewaliśmy.