Jak wybrać, żeby nie żałować

Czyli 16 porad dla par, udających się na Targi Ślubne

1. Ja tu rządzę

Na targi idźcie we dwoje. Nawet jeśli to rodzice finansują fotografa, to pamiętajcie że ostateczna decyzja należy do Was. Nie zgadzajcie się na fotografa, który Wam nie odpowiada, ponieważ bardzo mało prawdopodobne jest, że będziecie dobrze czuć się w jego towarzystwie. To z kolei raczej nie przełoży się na zdjęcia, jakich oczekujecie.

2. Mamy czas

Zagospodarujcie sobie kilka godzin wolnego czasu, bo jak mówi polskie przysłowie "Jak się człowiek śpieszy, to się diabeł cieszy".

3. Skarbonka

Kupcie tańszy bilet. Wstęp na Targi Ślubne może być płatny lub bezpłatny. Jeśli jest płatny, to zwykle można kupić go taniej z kilkudniowym wyprzedzeniem, lub przez internet albo kupując tzw. bilet dla par.

4. Uff, jak gorąco

Jako, że targi ślubne odbywają się w znacznej większości w okresie zimowym, to - zostawcie kurtki w szatni. Kwestia niby oczywista, ale zdziwilibyście jak wiele osób o tym "zapomina". Ciepłe wierzchnie okrycia raczej nie pozwolą czuć się Wam swobodnie w ogrzewanej hali. Z pewnością nie poprawią też Waszego komfortu i pozytywnego nastawienia do rozmów i negocjacji.

5. Makulatura

Pamiętajcie, że zbieranie ulotek bez rozmowy z fotografem zupełnie nic Wam nie da. Po pierwsze dlatego, że na ulotkach tego typu znajduje się zazwyczaj bardzo mało ważnych dla Was informacji - często nie ma także podanej ceny. Po drugie dlatego, że nie tylko cena i oferta jest ważna - dobry kontakt z fotografem i wzajemnie zrozumienie jest ogromną wartością dodaną, która może przesądzić o całym zleceniu. Wybór fotografa po wyglądzie ulotki reklamowej naprawdę nie jest dobrym pomysłem.

6. Test na pamięć

Weźcie ze sobą notes. Przyda się Wam chociażby do zapisania pytań do fotografa, ale także do notowania najważniejszych informacji o poszczególnych ofertach. Po kilku rozmowach z fotografami trudno będzie Wam przypomnieć sobie o czym dokładnie rozmawialiście. Możecie też ocenić każdą rozmowę punktowo - wtedy łatwiej będzie Wam podjąć ostateczną decyzję.

7. Krokomierz

Podejdźcie do jak największej ilości stanowisk/fotografów. Nie decydujcie się od razu na pierwszego fotografa, który ma wolny termin. Wbrew pozorom bardzo niewielki procent par decyduje się na podpisanie umowy z fotografem już podczas targów, więc nie musicie aż nadto obawiać się, że ktoś inny zarezerwuje Wasz termin, jeśli tylko odejdziecie od stoiska. Porównywanie ofert podczas targów jest rzeczą naturalną i nie rezygnujcie z tego przywileju. Warto poświęcić nieco więcej czasu na rozmowy niż później żałować.

8. My tu gadu gadu

Nie wstydźcie się zadawać pytań. Pytajcie o szczegóły oferty i zniżki targowe. Dowiedźcie się do kiedy możecie skorzystać z promocyjnych cen targowych, a także zapytajcie jak wygląda kwestia zaliczki - jej wysokość, termin, sposób płatności.

9. No i pięknie

Zapoznajcie się z portfolio fotografa, obejrzyjcie jego albumy fotograficzne. Zapytajcie, czy możecie liczyć na zdjęcia o porównywalnej jakości i w podobnym stylu jakie Wam prezentuje - mimo iż wydaje się to być oczywistością, to nie zawsze tak jest.

10. Ona to on?

Dowiedźcie się, czy tylko on fotografuje w firmie, którą reprezentuje i czy to on jest autorem wszystkich zdjęć jakie Wam pokazuje. Często zdarza się bowiem tak, że na Wasz ślub przyjeżdża zupełnie inny fotograf niż ten, którego poznaliście - np. jego współpracownik.

11. Za pół darmo

W pakiecie jest taniej - możliwe, ale czy lepiej? Często przy wyborze fotografa, pojawia się pytanie o kamerzystę. Niektórzy fotografowie prezentują swoją ofertę w połączeniu z usługą kamerowania. Nie kupujcie kota w worku! Jeśli decydujecie się także na kamerzystę, to przeprowadźcie z nim równie szczegółową rozmowę jak z fotografem. Nie ryzykujcie wspópracy z kamerzystą "dodanym w pakiecie" oraz takim, z którym nie możecie porozmawiać. Pamiętajcie, że fotograf i kamerzysta nie muszą być z jednej firmy i czasami nie opłaca się w ten sposób oszczędzać kilku złotych.

12. Gramy i wygrywamy

Zapytajcie o konkursy. Niektórzy fotografowie na potrzeby targów organizują konkursy, np. na sesję narzeczeńską, itp.

13. Jak na targu

Negocjujcie. To, że fotograf nie ma czegoś w ofercie, wcale nie oznacza, że mieć nie może.

14. Kawa na ławę

Nie podejmujcie pochopnej decyzji. Nawet jeśli fotograf oferuję zniżkę za podpisanie umowy w dniu targów, zawsze możecie wyjść na kawę i na spokojnie przedyskutować ostateczny wybór.

15. Business is business

Jeśli już wybraliście, to z podpisaniem umowy nie zwlekajcie zbyt długo. Cena targowa obowiązuje zazwyczaj przez kilka/kilkanaście dni i co najważniejsze - dostępność Waszego terminu może ulec zmianie. Pamiętajcie, że wiążącą decyzją o wyborze danego fotografa jest podpisanie umowy. Deklaracja ustna nie jest gwarancją rezerwacji terminu.

16. Gdzie jest mój paragon?

Upewnijcie się, że osoba z którą podpisujecie umowę prowadzi legalnie działającą firmę i wystawi Wam dokument potwierdzający wykonanie usługi (np. paragon, rachunek, faktura). Nie ryzykujcie nieprzyjemnych wizyt w Urzędzie Skarbowym na tłumaczeniu się z kto, kiedy i za ile fotografował Wasz ślub i dlaczego z tytułu zrealizowanej usługi nie wystawił Wam odpowiedniego pokwitowania.

Jeśli nie wiecie jakie jeszcze pytania można zadać fotografowi przed podpisaniem umowy, przeczytajcie nasz poprzedni artykuł: Pytania do fotografa ślubnego przed podpisaniem umowy